„Nezaměstnanost na Klatovsku je nejvyšší za poslední roky. Přesto mají některé firmy problém sehnat potřebné pracovní síly.

„Chci rozšiřovat svoji firmu, ale nemohu. Je problém sehnat lidi, kteří by chtěli pracovat a na které by bylo spolehnutí. Chybí kvalifikované pracovní síly ve všech oborech. Přitom já netrvám na vyučeném člověkovi, ale na někom, kdo se zaučí a bude odvádět dobrou práci, za kterou dostane samozřejmě dobré platové ohodnocení,“ říká klatovský podnikatel František Ferus.

„Často mi sem chodí lidé z úřadu práce s papírem pro razítko. To mi připadá naprosto šílené. Ti lidé prostě o tu práci nestojí, dělat nechtějí a mnohdy mám sám pochybnosti o tom, že by práci zvládli,“ dodal Ferus.

Problém s tím obsadit volná místa v celé řadě oborů mají i další lidé ve stavebnictví, obkladači, tesaři, malíři, zedníci, plynaři a další. Nedostatek lidí je v potravinářství, chybí řezníci, pekaři, kuchaři, číšníci a další profese. Míra nezaměstnanosti na Klatovsku i přes to, že odstartovaly sezónní práce, stále roste.

„Zatímco v únoru jsme evidovali na Úřadu práce v Klatovech 3605 nezaměstnaných (7,56 %), v březnu stoupl jejich počet na 3715, což je 7,79 %. Jde o nejvyšší nezaměstnanost za poslední dva roky,“ informovala ředitelka úřadu práce v Klatovech Marie Bučková. V březnu odešlo nejvíce lidí z Okuly v Nýrsku a další zaměstnanci z jiných podniků na Klatovsku.

„Nově se na úřadu práce přihlásilo 641 nezaměstnaných, z toho bylo 527 žadatelů z evidence vyřazeno. 297 lidem bylo zprostředkováno nové zaměstnání, 51 lidí bylo z evidence vyřazeno pro porušení pravidel a 179 uchazečů skončilo v evidenci na vlastní žádost. Odešli do důchodu, na mateřskou, našli si práci sami a podobně,“ pokračuje Bučková. Nárůst nezaměstnanosti v regionu se očekává i v dubnu. S počátkem měsíce dubna totiž začal postupně propouštět své zaměstnance jeden z největších zaměstnavatelů na Horažďovicku – firma Grammer.