„S jarními pracemi máme oproti loňskému roku asi o týden nebo čtrnáct dnů zpoždění. Dokončujeme proto orné práce a chystáme se na setí. Čekáme jen na dobré počasí, které pole vysuší, a my budeme moci vyjet s těžkou technikou,“ říká Milan Beránek ze Šumavského statku Dlouhá Ves. „Teď nevíme, jaké bude počasí a jaké bude mít vliv na další práce,“ dodal Beránek.

Pokud budou přetrvávat extrémní teplotní výkyvy, čeká zemědělce prý katastrofa. Ve Švihově už jarní práce jedou několik dnů. „Do pole vyjedeme dnes. Většinu obilovin jsme zaseli na zimu, a tak nás čeká zasít asi 70 ha ječmene a 70 ha pšenice a kukuřice. Na to potřebujeme několik dnů,“ tvrdí jednatel Agromachine Švihov Václav Mazanec.

„Střídání teplot – v noci mrazík a přes den jaro – to není pro nás vůbec dobré. To, že nyní zasejeme, ještě nic neznamená. Může stále ještě dojít k promrznutí a poškození kořínků zasazených rostlin. Je totiž ještě hodně brzo, i když v loňském roce už v únoru bylo zaseto. Podle zpráv meteorologů se ale sněhu a mrazu už asi letos nedočkáme. Přesto musíme čekat, co přinesou následující dny a týdny. Ty budou totiž rozhodující pro budoucnost úrody,“ informovala Alena Jandová z Okresní agrární komory v Klatovech.

S průběhem letošní zimy však byli zemědělci spokojeni. Zemědělci měli strach z toho, že se zima bude výrazně podobat těm předešlým, kdy v souvislosti s tím připravovali katastrofické scénáře. Protože byly mírné zimy, bylo nedostatek vláhy. Nakonec se však úroda vydařila.

„Teď je optimální počasí, které nás chrání i před výskytem různých škůdců a plísní. Studené zimy nás chrání i před přemnožením myší i krtků,“ pokračuje v hodnocení aktuální situace v zemědělství ředitelka Okresní agrární komory Jandová.