Sjezdovky v Železné Ruděpatří trvale k nejoblíbenějším místům vyznavačů lyžování. A několik sportovců ze Železné Rudy dokonce obléklo dres reprezentačního týmu. Například sjezdaři bratři Maxové, bratři Lučanové a v neposlední řadě Anna Kulíšková. Prosazují se také běžci. Petra Markelová a Martin Jakš získali několik medailí na mistrovství světa juniorů. Martin je dokonce juniorským mistrem světa a navíc přivezl do Železné Rudy bronz ze štafety na ZOH ve Vancouveru.

Dalším železnorudským talentem je Jaroslav Snášel (r. 1995). Začínal s lyžováním, ale nakonec mu učarovala cyklistika, která je hlavní náplní letní přípravy. Snášel přestoupil v 6. třídě na sportovní gymnázium v Plzni a začal se dráhové a silniční cyklistice věnovat naplno.

V roce 2009 jako starší žák mimo to, že vyhrál Šumavský pohárek, se stal mistrem ČR na 500 m s pevným startem a vicemistrem ČR ve sprintech. Následně v tomto roce vyhrál Český pohár ve sprintech. Za tyto úspěchy získal ocenění Sportovec Plzně. Po přestupu do kategorie kadetů se na mistrovství ČR tým TJ ZČE Plzeň v sestavě se Snášelem stal mistrem ČR družstev ve sprintu a železnorudský cyklista získal titul mistra ČR v keirinu. Je to disciplína, kde závodník jezdí za motorovým vodičem. V roce 2010 vyhrál podruhé Český pohár ve sprintu a tyto výsledky jej nominovaly na mezinárodní závod Branderburg cup ve Frankfurtu.

Letos se z velkých závodů konala 5. letní olympiáda dětí a mládeže v Olomouci. Snášel se tam stal olympijským vítězem ve sprintu na 500 m a v disciplíně 500 m s pevným startem obsadil 2. místo.

Na mistrovství ČR v červenci se na otevřeném oválu v keirinu dostal do finále, kde obsadil 2. místo. Ostatní disciplíny organizátoři přesunuli na poslední víkend v srpnu. Tam už Snášel nenechal nikoho na pochybách, kdo kraluje letošním tabulkám dráhových cyklistů v kategorii kadet. Získal 3 zlaté (sprint, 500 m s pevným startem a v soutěži družstev). A v Českém poháru triumfoval potřetí v řadě.

O Snášela, který v příští sezoně bude bojovat v juniorské kategorii, se zajímala Dukla Brno, a už je od 1. září jejím členem. A všichni Snášelovi fanoušci věří, že se jednou dočká i nominace na velké světové závody, popřípadě na některou z velkých olympiád.