VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Flekování: Důležité je určit si maximální cenu hry

Klatovy /ŠKOLA MARIÁŠE/ - V minulém díle jsme stihli opravdu jen nejzákladnější popis průběhu mariášové hry, navíc neúplný, takže jej nyní budeme postupně doplňovat.

29.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Chládek

Nejprve pár termínů. Do celkového bodového zisku se počítají esa a desítky, zvané společně „ostré“ a pak dvacítky a čtyřicítky, většinou krácené na „dvacka“ či „čtyřka“, společný termín pak je „hláška“ nebo „mariáš“. Odtud konečně má mariáš svůj název, pochází z francouzského „mariage“ značící manželství.

Důležitým termínem pro nás bude „plonk“, což je osamocená karta v dané barvě v rukou hráče. Většinou se jedná o desítku, pravidlem to však není, takže oblíbený mariášnický výraz „výnos od plonka“ je právě výnos karty, kterou se hráč definitivně zbavuje dané barvy. Adamem odhozené dvě karty se pak nazývají „talon“.

Jak již bylo zmiňováno, v mariáši se pravidla hospody od hospody mění a týká se to i těch naprostých základů z minulé lekce. Jde o to, že v některých společnostech je možné házet ostré do talonu, hráč je pouze povinen tento fakt přiznat.

K tomu si dovolím osobní poznámku. Jsem ochoten hrát i ve společnosti, kde se pravidla nepatrně liší, ale toto je takový zásah do průběhu hry, že k takovému „mariáši“ si prostě nesednu. Ovšem možné (a někdy dokonce nic jiného nezbývá) je odhodit do talonu trumfy. A opět v některých společnostech se tento fakt musí hlásit, soutěžní pravidla však nic takového neříkají.

Volba z lidu

Může se stát, že hráč dostane v prvních sedmi kartách velmi slabý list nebo naopak rovnoměrně rozložené barvy a samozřejmě netuší, co „dokoupí“. Potom soutěžní pravidla umožňují tzv. volbu z lidu, či z národa, kdy hráč nevolí z rozdaných sedmi karet, ale naslepo si vybere jednu ze zbylých pěti. Je jen na zkušenosti a povaze hráče, kdy se k tomuto kroku, který může samozřejmě dopadnout špatně, odhodlá.

Flekování

Abychom mohli říci, že ovládáme alespoň hlavní variantu mariáše, musíme se zmínit o jedné důležité věci. Jak již bylo řečeno, mariáš se hraje o peníze, běžná hra se na soutěžích hodnotí dvaceti haléři, při trumfech červených pak čtyřiceti. Protistrana však má dojem, že by danou hru mohla vyhrát a je ochotna sázku zvýšit, konkrétně zdvojnásobit.

Pak po ohlášení trumfové barvy Adamem má Berta dvě možnosti. Buďto říci „dobré“, pokud se na to necítí, nebo ohlásit „flek“. Pokud řekne dobré, může ještě flekovat Cyril.

První flek v rozumné společnosti většinou neznamená, že si jsem naprosto jist,nevím přece, co má spoluhráč.V soutěžní variantě pak pokud první flek nepadne, se hra vůbec nehraje a vítězem je automaticky Adam.

Pokud flek padne, pak má ovšem Adam možnost oponovat, pokud si věří a dá druhý flek zvaný „re“. Pak je zase na řadě protistrana a Berta nebo Cyril mohou dát flek číslo tři „tuti“ a toto může teoreticky následovat libovolně dlouho. Další tři fleky se nazývají „boty“, „kalhoty“ a „kajzr“, pak už názvosloví není z jednoduchého důvodu. Jsou hry, kdy čtyři fleky (po „boty!) mají logiku, výjimečně se dá pochopit i fleků šest, ale od sedmého jedna ze stran blbne. Navíc v soutěžním mariáši je stanovena maximální cena hry, při dvacetníkovém mariáši je to 100 Kč a fleky, po kterých cena hry přesáhne tuto hranici, ztrácejí smysl.

Autor velmi doporučuje si před každým sezením ostatně tuto hranici stanovit nebo hráči riskují doživotní nepřátelství jen z toho důvodu, že se jeden z hráčů zbláznil a vytočil hru do tisíců a soupeř na vyplacení této v mariáši nesmyslné sumy paličatě trvá.

Jan Brousek

29.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Mladý, ale nebezpečný zločinec opět utekl

Ilustrační foto.
100

Zastupitelé schválili spolufinancování sportovních projektů

Chirurga Klatovské nemocnice obvinili za tragickou nehodu

Klatovsko – Někdejšího krajského zastupitele za KSČM a chirurga Klatovské nemocnice Václava Šampalíka obvinila policie kvůli červnové tragické dopravní nehodě.

FOTO: Se záchranou zámku ve Veselí pomáhají dobrovolníci

Veselí nad Úhlavou – Venezuelan čistí místnost v chátrajícím zámku, Ukrajinec venku seká větve, Francouzka odklízí náletové dřeviny.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení