Sestry Šambergerovy sbíraly vavříny také v zahraničí

KLATOVY - Sestry Šambergerovy z Klatov byly v podzimních měsících úspěšné i na dalších lehkoatletických závodech u nás doma i v zahraničí.

6.11.2007

start závodu Minimaraton v Lausanne uprostřed se start č. 11355 Barbora ŠambergerováFoto: Deník

Koncem srpna se zúčastnily tradičního závodu v běhu do vrchu v Zermattu ve Švýcarsku. Ve známém švýcarském středisku se na startu sešlo ve všech kategoriích víc jak 1000 běžců z 22 států světa. V rámci 25. ročníku běhu Matterhornlauf první den absolvovaly závody v kategorii žákyň, kde dvanáctiletá Anna v silné konkurenci vyhrála, její o dva roky mladší sestra Barbora doběhla druhá. Na start nejmladší kategorie žáků se postavil i jejich sedmiletý bratr Martin. I on doběhl v první desítce na celkovém třináctém místě.

Česká výprava sbírala úspěchy i druhý den, v dalším běžeckém klání, když v hlavním závodě žen v běhu na 12,5 kilometru s převýšením téměř 1000 metrů zvítězila česká reprezentantka Anna Pichrtová. „Ta se ve Švýcarsku připravovala na svůj vrchol sezony, na zářijové neoficiální mistrovství světa v běhu do vrchu, kde pak také zvítězila,“ připomněl otec sourozenců Šambergerových Karel Šamberger. Úspěch českých barev pak potvrdila i Iva Milesová třetím místem v kategorii žen do třiceti let.

V září pak obě sestry Šambergerovy závodily na dráze, kde družstvu starších žákyň TJ Klatovy pomohly k postupu do finále mistrovství České republiky. Jeho dějištěm byl Liberec, kde Klatovanky vybojovaly celkové sedmé místo. Na tomto umístění se podílely svým úspěšným vystoupením v běhu na 1500 metrů i obě sestry Šambergerovy.

Ještě v září se obě dvě zúčastnily 2. evropských atletických her dětí do patnácti let v Brně. „Do Brna se sjelo skoro 900 mladých závodníků ze třinácti států Evropy. Starší Anna tam získala bronzovou medaili v běhu na 1500 metrů, v běhu na 800 metrů skončila pátá. Pro mladší sestru Barboru byla účast na těchto evropských závodech především sbíráním zkušeností. I když byla jednou z nejmladších účastnic her, doběhla v závodě na 600 metrů na desátém místě,“ uvedl Karel Šamberger.

Další mezinárodní úspěch získaly sestry Šambergerovy na mezinárodním maratonu ve švýcarském Lausanne. V rámci celého závodu dospělých se konal i závod Minimaraton pro děti do šestnácti let. V silné mezinárodní konkurenci, která čítala na startu vždy víc jak sto startujících v každé kategorii, mladší Barbora v minimaratonu na 4219,5 metrů, to je jedné desetiny klasického maratonu, s převahou téměř jedné minuty zvítězila. Starší Anna, kterou na podzim pronásledují zranění, takže se nemohla věnovat tréninku, doběhla na třetím místě.

„Jen můžeme doufat, že Anna si před zahájením další přípravy doléčí všechna zranění a že obě dvě sestry budou i nadále úspěšně reprezentovat klatovskou atletiku i v příštím roce,“ věří otec závodnic Karel Šamberger.