VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půta Švihovský sice hodně stavěl, ale lidi trápil daněmi

Horažďovice – V městském muzeu v Horažďovicích můžete až do konce září zhlédnout výstavu s názvem Půta Švihovský a jeho doba. Jde o jeden z mnoha doprovodných programů v rámci projektu Europa Jagellonica, který vyzdvihuje umění a kulturu v Evropě za vlády Jagellonců.

1.8.2012
SDÍLEJ:

Výstava o Půtovi Švihovském v horažďovickém muzeuFoto: DENÍK/ Kristýna Němcová

V Horažďovicích se zaměřili regionálně na jednu konkrétní osobnost. Vybrali Půtu Švihovského z Rýzmberka, vrchního královského sudího, kdysi nejmocnějšího muže tehdejšího území Čech. S Horažďovicemi měl přímou souvislost, protože město koupil a založil tam klášter. Když náhle roku 1504 zemřel, byl v klášteře pohřben. Dodnes je tam nádherný náhrobek z červeného mramoru, kde je Půta v životní velikosti.

Půta svou moc prezentoval především velkou stavební činností. Vedle toho, že byl mocný, byl taktéž velice bohatý. „Tady v regionu Půta přestavěl a hlavně postavil opravdu mnoho objektů. Pozdně goticky zásadně přestavěl hrad Rabí a Švihov, založil zde klášter a přestavěl velké množství kostelů," říká průvodce v horažďovickém muzeu Aleš Červený.

K zajímavým předmětům, které můžeme na výstavě vidět a mají k Půtovi Švihovskému přímý vztah, patří například dutý vrtaný kmen stromu, jakási roura, která byla součástí vodovodu. Půta totiž pro Horažďovice pořídil mnoho vymožeností. Jednou z nich byl právě vodovod. „V té době se zde začalo nedostávat kvalitní pitné vody. Bylo to především kvůli rozvoji řemesel, které řeku špinily. Například pivovarníci vodu ze studní naopak čerpali, takže vody bylo všeobecně nedostatek. Půta se pravděpodobně inspiroval na Starém Městě pražském a nechal zde zřídit gravitační vodovod," popisuje  Červený.
Na vrcholku vedle vrchu Prácheň totiž vyvěrá poměrně silný pramen, z něhož Půta nechal vést vodu dřevěným vodovodem do kašen na zámek, na náměstí a k městskému pivovaru. „Tento systém fungoval pro lidi až do roku 1930, samozřejmě s neustálými opravami, ale na tu dobu to byla velice pokroková věc. V té době vodovod neměla všechna města a pokud ano, pak byl řešen jiným způsobem, například pomocí vodárenských věží," upřesňuje průvodce. U menších měst nebylo obvyklé vůbec, aby měly vodovody.

Smlouva a kniha o právech

Protože byl Půta soudce a velký znalec práv, napsal k tomuto zařízení smlouvu, na kterou se odkazovalo ještě v roce 1917. „Kdyby takhle platily všechny smlouvy i dnes, bylo by to bezvadné," dodává se smíchem Červený.

Další moderní věcí pro Horažďovice byla kniha městských práv. „Z této knihy máme bohužel nafocené jen fragmenty. Kniha je dnes uložena v archívu, ale ten bohužel nebyl dostatečně vstřícný a nezapůjčil knihu na výstavu. Tato kniha byla opět významnou záležitostí, Půta ji totiž nechal napsat podle knihy práv Starého Města pražského," vysvětluje Červený a dodává, že v té době byla tato kniha velice moderním dokumentem. Soudit a řešit soudní pře podle tohoto dokumentu do Horažďovic se sjížděli například ze Strakonic, Blatné nebo ze Sušice.

Horažďovice sice měly kvůli Půtovi stavby a zařízení,  které nebyly v té době běžné, ale Půta obyvatelstvo velice trápil na daních. „Proto se o něm zachovala spousta negativních pověstí, včetně toho, že ho odnesl čert," ukončuje Červený.

Kristýna Němcová

Autor: Redakce

1.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtyřkolka, na které děti havarovaly.
3

FOTO: Kluci bourali na čtyřkolce, oba skončili v nemocnici

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Luby bodovaly, Mochtín dostal v Tlumačově sedmičku

Klatovsko – Dalším kolem pokračovaly o víkendu na Klatovsku mistrovské fotbalové soutěže mužů.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

PODÍVEJTE SE: Vodáci zamkli Otavu

Sušice – Několik desítek lodí vyrazilo v sobotu dopoledne na Otavu ze Sušice na Horažďovice a Strakonice.

Bolešinští sázeli švestky

Bolešiny – Švestkovou alej u cesty k nové čistírně odpadních vod v Bolešinech sázely minulý týden děti z tamní základní a mateřské školy. Každoročními „Stromkovými slavnostmi“ navazují Bolešinští na historickou tradici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení