VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Foto: Na zámku připomněli svého rodáka

Chudenice – Chudenického rodáka Jana Roubala si připomněli v sobotu odpoledne na Starém černínském zámku v Chudenicích kde se křtila publikace Jan Roubal, život a dílo, autorské dvojice Stanislav Benedikt a Pavel Bezděčka.

31.8.2010
SDÍLEJ:

Křest knihy o Janu RoubaloviFoto: DENÍK/Ludvík Pouza

„V roce 2008 jsme v Chudenicích vydali publikaci k výročí narození našeho rodáka Jaroslava Kvapila. Již tehdy nás napadlo, že by si naše Chudenice, tolik bohaté na významné a šikovné rodáky, zasloužily publikaci prakticky ke každému z nich. A když jsme za velké pomoci členů České společnosti entomologické otevírali loni na našem zámku novou expozici o profesorovi Janu Roubalovi, věděli jsme, že dalším rodákem, o kterém vydáme knihu, bude právě tento velký entomolog,“ říká starosta Chudenic David Klíma.

„Jan Roubal je dalším dokladem šikovnosti a intelektu českého člověka pocházejícího z nuzných poměrů českého venkova 19. století. Vždyť nebýt podpory hrabat Czerninů z Chudenic zřejmě by ani nevystudoval, protože finanční možnosti jeho rodičů by na to nestačily. Přesto se s pomocí bližních dokázal vypracovat na jednoho z našich největších odborníků, člena mnoha evropských vědeckých společností,“ pokračuje Klíma.

„Asi hlavní podíl na tom, že se z Jana Roubala nestal třeba architekt, umělec či matematik, měl zajisté řídící učitel chudenické obecné školy Karel Vorreith, který byl zároveň nadšeným entomologem a včelařem s hlubokým vztahem k přírodním procesům. To stačilo k tomu, aby vnímavý Roubal našel cestu, po které pak kráčel neuvěřitelných více než osmdesát let. Ve dvaadvaceti letech už publikoval odborné články a přednášel ve vědeckých institucích pražských. V padesáti letech vlastnil jednu z největších a nejatraktivnějších soukromých sbírek brouků v celé Evropě. V sedmdesáti letech přehodil pomyslnou výhybku, opustil studium brouků a s plnou vervou se pustil do studia dalšího obřího řádu hmyzu – ploštic,“ popisuje životní osudy entomologa jeden z autorů publikace Stanislav Benedikt.

Pět generací entomologů nejen z České a Slovenské republiky, ale prakticky z celé Evropy zná Jana Roubala, jeho jedinečná díla i jeho myšlenky. Dostalo se mu za to již během života i po něm mnoho ocenění.

Publikaci v Chudenicích pokřtil Jaromír Strejček, který dvacet šest let řídil ochranu přírody na území hlavního města Prahy a který patří mezi poslední pamětníky Jana Roubala.

„Já se s panem profesorem setkal ve čtyřicátých letech, když mi bylo tak patnáct let, v pražském entomologickém klubu. Nikdy jsem Jana Roubala nezažil jako veselého člověka. Vždycky byl velice vážný. Já ho obdivoval z toho důvodu, že ke všemu, co dělal, přistupoval velice precizně. Vždycky si na všem dal velice záležet a o všem dokázal opravdu fundovaně hovořit. Já měl rád i jeho názory na ochranu přírody, které se mi později hodily v mé práci. Rád na něho a na setkání s ním vzpomínám,“ dodal Strejček.

Autor: Ludvík Pouza

31.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Měčíně už potřetí překopl pracovník plynové potrubí

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Opustili nás...

Klatovsko – Na Klatovsku, Sušicku a Horažďovicku jsme se v minulém týdnu rozloučili:

Muži, který pořezal souseda, hrozí deset let vězení

Klatovy – Dlouhodobé sousedské spory, které vyvrcholily v pátek v noci v Masarykově ulici v Klatovech, dostaly jednoho z aktérů do vězení. Jeden muž pořezal druhého a teď mu hrozí až deset let za mřížemi.

Park rozhodne o osudu stromů ohrožujících hotel

Modrava – Co nejrychleji se bude podle mluvčího Jana Dvořáka snažit Správa Národního parku Šumava vyřídit žádost o pokácení stromů v porostu, odkud minulý týden v noci ze čtvrtka na pátek spadla část stromu, která v Modravě prolétla stejnojmenným hotelem.

Naši prvňáci ze ZŠ Sušice, Lerchova

Klatovsko - Ve středu 20. září najdete v Klatovském deníku prvňáky z 1. A a 1. B ze ZŠ Sušice, Lerchova

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení