VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudba v synagoze na Šumavě

Hartmanice - Desátý ročník úspěšného a prestižního cyklu navštíví Hartmanice. Koncertem se představí akordeonistka Jarmila Vlachová z Plzně s houslistou Miroslavem Vilímcem

2.9.2011
SDÍLEJ:

Akordeonistka Jarmila Vlachová a koncertní mistr České filharmonie Miroslav Vilímec koncertují pozítří v plzeňském Kruhu přátel hudbyFoto: Archiv

Cyklus koncertů Hudba v synagogách plzeňského regionu ve svém jubilejním desátém ročníku vstoupil do své druhé poloviny. Po koncertu v blízkém bavorském Flossu se festival vrátí do Plzeňského kraje – a to koncertem v Hartmanicích na Sušicku. Pak bude cyklus pokračovat v Kasejovicích programem naší přední harfenistky Jany Bouškové a vyvrcholí 18. září vystoupením světoznámé houslové legendy Idy Haendel ve Velké synagoze v Plzni.

Tuto neděli 4. září od 16 hodin se v hartmanické synagoze představí vynikající mladá akordeonistka Jarmila Vlachová s houslistou Miroslavem Vilímcem, koncertním mistrem České filharmonie. Program v několika odpovědích přiblížila akordeonistka, která vystudovala v Plzni, jež je dodnes jejím domovem a kde už také sama vyučuje.

Těšíte se do Hartmanic?

Koncert v Hartmanicích mě láká mimo jiné tím, že jsem v tamní překrásné synagoze ještě nehrála. Festival je v tomto roce desetiletý a to je významná příležitost se ohlédnout za léty, která jsem mohla jako interpretka, ale i jako posluchačka s festivalem prožít. A také je to příležitost uvědomit si, že právě spolupráce s houslistou Miroslavem Vilímcem vznikla díky tomuto festivalu. Společně jsme už nastudovali mnoho skladeb a zažili mnohé příjemné chvíle na koncertních pódiích a při setkáních s vnímavým publikem.

Jaký program budete v Hartmanicích hrát?

Náš program bude průřezem od baroka po romantismus. V naší premiéře a mé transkripci zazní známá skladba Ernesta Blocha s názvem Nigun a kromě toho dojde i na soudobou hudbu, která bude zastoupena například v originální kompozici pro akordeon od Franka Angelise. Závažnou barokní skladbou naproti tomu bude Vitaliho Chaconna. Většinu z těchto skladeb, kde je typickým doprovodným nástrojem klavír, opatřuji vlastní transkripcí pro akordeon.

Kromě sólové činnosti také vyučujete. S jak hráčsky vyspělými studenty se v Plzni setkáváte?

Já vyučuji hře na akordeon žáky všech věkových kategorií. Na Základní umělecké škole Terezie Brzkové je to spolupráce s nadanými a milými dětmi, z nichž několik již pokračuje pod mým vedením ve studiu na plzeňské konzervatoři. Tam svůj talent rozvíjejí intenzivněji – a škoda, že zatím nemohou další stupeň dovedností rozvíjet na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity, kde je výuka uměleckých oborů z finančních důvodů bohužel pozastavena.

Jak podle vás vnímají hru na akordeon posluchači?

Hra na akordeon je vnímána tak, jakým způsobem a na jaké úrovni je provedena. Všechny žánry, jichž je s tímto nástrojem spojováno několik, mají své posluchače a svoji úroveň. Neodsuzuji žádný z nich, i když já prezentuji akordeon koncertní a interpretuji hudbu tohoto zaměření. Velmi
ráda též provozuji komorní hudbu, která je velmi sdílná a posluchači vřele přijímána. Ta přináší mně i kolegovi Vilímcovi radost a inspiraci.

Eva Sedláková, Petr Dvořák

2.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Reportáž z tréninků formací parašutistů na klatovském letišti.

Na klatovském letišti se pokusí o rekord

Místo pádu letounu Il-18B do jezera Zlaté piesky v Bratislavě
DOTYK.CZ
4

Před 41 lety se Zlaté piesky zalily krví. Došlo k nejhorší letecké havárii u nás

FOTO: Znáš Jágra? ptali se kluci hokejistů

Janovice nad Úhlavou – Znáš se s Jágrem? A kolik ti dal gólů? A umíš podepsat na kartičku Pekku Rinneho? I takovým dotazům čelili hokejisté Jakub Jeřábek, Marek Mazanec a Dominik Boháč, kteří se zúčastnili autogramiády ve Zmrzlinkovně v Janovicích nad Úhlavou.

Na Hradech CZ zazpívá Klus i Bílá

Švihov – Dnes vypukne ve Švihově hudební festival Hrady CZ, který pokračuje i zítra. Koncerty se střídají na dvou stagích.

Nejprve skončil na záchytce muž, pak jeho manželka

Klatovsko – Policisté z Klatovska odvezli ve středu na záchytku do Plzně dva lidi.

FOTO: Podívejte se, jaké krasavce už nosí houbaři ze západočeských lesů

Houby se na západě Čech už začínají objevovat. Ale vzhledem k tomu, že dešťové srážky byly v minulých týdnech pouze lokální, tak i houby rostou zatím jen místy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení