Plzeňský hokej je z nejhoršího venku. Alespoň prozatím.

A tím, kdo na sebe vzal zodpovědnost za klub i jeho finanční garance, je Martin Straka. Hráč a generální manažer.

Na středeční mimořádnou valnou hromadu HC Plzeň přišel ještě jako prezident klubu. Na tuto funkci rezignoval, za to se však stal majoritním vlastníkem klubu. Straka koupil 70 procent obchodního podílu a zavázal se splatit dluhy, které společnost s r. o. momentálně tíží.

Prvním bodem zlomového jednání ovšem bylo zaujetí stanoviska k půjče ze strany města, resp. Plzeňské teplárenské, a. s.

Případná patnáctimilonová částka však byla vázána ručením osobními směnkami. „Před členy klubu bylo řečeno, že nikdo z vedení směnky nepodepíše a přítomní byli vyzváni, zda někdo z nich není ochoten touto formou ručit,“ sdělil právník hokejového klubu Tomáš Tesař. „Protože se nikdo takový nenašel, k dohodě o půjčce nedošlo.“

Následně vystoupil Martin Straka s návrhem na odkoupení 70 % podílu a zároveň odstoupil z pozice prezidenta. Tím se stal šestatřicetiletý advokát Tomáš Tesař. „Tomáše znám a vím, že se na něj mohu ve všem spolehnout,“ poznamenal Martin Straka.

Novým mužem ve vedení je také Emil Kristek

Valná hromada také schválila nový název klubu Hockey club Plzeň 1929. Jeho generálním manažerem zůstává Martin Straka, novou tváří ve vedení na pozici ředitele bude Emil Kristek. Ten v letech 2001 – 2003 působil jako výkonný ředitel ve fotbalové Viktorii Plzeň. Za úkol bude mít vedení ochodních jednání se sponzory a obchodními partnery.

„Bylo to velmi těžké rozhodnutí, ale nervozita v klubu stoupala a nechtěli jsme tento stav dál protahovat,“ uvedl po valné hromadě Straka, jenž na sebe vzal i závazek uhrazení momentálních dluhů ve výši zhruba 18 milionů korun.

„Chtěl bych moc poděkovat hráčům, že i přes tyto těžkosti stále pracovali naplno,“ připomněl Straka.

„Podrželi nás rovněž někteří sponzoři. Ani jednání s městem určitě neskončila,“ dodal jednatel klubu ing. Zavoral. Ten zároveň poznamenal, že nová situace jistě pomůže klubu při finančních jednáních. „V mnoha případech jsme totiž narazili na nervozitu, zda náš klubu sezonu dohraje.“ I tak má ovšem klub asi ze dvou třetin rozpočet pokrytý.

„Zda to je moje nejrizikovější investice? Já to tak nevnímám, uvidíme. Ale jinde bych to neudělal,“ ujistil Martin Straka.

Pohled zpět

S žádostí o pomoc se hokejisté obrátili na radnici už v půlce dubna. Tehdy primátor Pavel Rödl (ODS) prohlásil, že hokejové extralize je třeba pomoci. „Neumím si představit, že by se hokej, který se v Plzni hraje na špičkové úrovni, rozpadl,“ vysvětlil Rödl. Vzápětí však dodal, že z městského rozpočtu to pravděpodobně nebude a rozběhla se jednání s městskou teplárnou. Původně se hovořilo o 20 až 25 milionovém daru, jednání ale nakonec skončila u zmiňované půjčky.

Předseda představenstva Plzeňské teplárenské (PT) Roman Jurečko, který jednání s hokejovým klubem vedl, považoval osobní garance za adekvátní nabízené pomoci. „Nemůžeme z nich ustoupit. Je to pojistka, že teplárna dostane peníze zpět,“ prohlásil Jurečko. Tvrdil, že smlouva s teplárnou o poskytnutí půjčky je pro hokejisty příznivá. „Klub má možnost odkladu splátek na příští rok a měsíční splátka se pohybuje kolem 280 tisíc korun, což je zhruba plat hokejisty za dva měsíce,“ upozorňoval Jurečko.

Jenže ředitel klubu Jaromír Zavoral oponoval tím, že pokud bude manažer z funkce odvolán, bianko směnky, kterou by musel podepsat, se už nezbaví a dává všanc osobní majetek.

Karel Popel, Dana Veselá