VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkendové krádeže v kabinách varují

ŽELEZNÁ RUDA, VRHAVEČ - Přestože do zahájení fotbalových soutěží nového ročníku 2008/2009 zbývá ještě několik týdnů, přinesl uplynulý víkend dvě události, které mají přímou návaznost na fotbalové klání, ale přesto nemají nic společného s výsledky

29.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Sobota 26. července se zapíše černým písmem do kroniky tohoto sportu v Pošumaví. V průběhu konání dvou legálně povolených fotbalových turnajů mužů došlo k dvojímu vloupání do kabin.


V Železné Rudě byli postiženi fotbalisté, kterým po čas jejich prvního utkání v turnaji došlo k vykradení jejich kabiny, ze které zmizely všechny cenné předměty, peníze, mobily, kreditní karty, doklady, zmizelo i civilní oblečení hráčů i klíčky od aut, se kterými na turnaj přijeli. Když mi tuto zprávu rozrušeným hlasem sdělil předseda klubu Karel Kalivoda, dokázal jsem se vžít do kůže samotných hráčů a funkcionářů klubu, kterým vedle zmíněných ztrát nastaly i další nepříjemné starosti.

V živé paměti se mi vybavily vzpomínky na vlastní zkušenost, kdy jsem byl před několika lety delegátem utkání krajského přeboru Staňkov – Horní Slavkov a v poločase došlo k oznámení kapitána hostů, že jejich kabiny navštívila “straka“, která odcizila hráčům osobní věci, snubní prstýnky a další. Viděl jsem na postižených hráčích odhodlání nepokračovat po přestávce v utkání a teprve po dalším zvážení všech následků byl nakonec tento zápas odehrán, ale dozvuky z této události mi zůstaly v živé paměti do konce života.


Ještě myšlenky na tuto událost v Ž. Rudě, neodezněly a přišla další zpráva. Tentokráte mne informoval sekretář Sokola Vrhaveč Petr Reitmajer o tom, že při turnaji, který proběhl na jejich hřišti, došlo ke krádeži v kabině rozhodčích. I v tomto případě neodešel zloděj s prázdnou, neboť si mimo osobní věc rozhodčích odnesl i větší finanční hotovost jednoho z arbitrů.


Z obou případů, jak v Ž. Rudě tak ve Vrhavči, vyplynula pro poškozené i pořadatele a funkcionáře zkušenost, která by měla být poučením i pro ostatní fotbalové činovníky a hráče. Pozdě je plakat nad rozlitým mlékem, ale je pravdou, že kdyby se všichni řídili platnými fotbalovými normami, pak by asi mohli zabránit daleko menším ztrátám! Soutěžní řád a v návaznosti na to Rozpis soutěží OFS Klatovy mimo jiné pořadateli utkání ukládá povinnost převzít dopravní prostředky rozhodčího a delegáta a určit jim místo k zaparkování. Dále je pořadatel utkání povinen zajistit bezpečné uložení osobních věcí hráčů, funkcionářů, rozhodčích a delegáta v šatnách. Požádají-li o to, je pořadatel povinen zabezpečit úschovu jejich peněz a cenností. Za převzaté dopravní prostředky a cennosti zodpovídá pořadatel utkání dle zákona.


Na úrovni okresních soutěží je možnost bezpečného zabezpečení osobních věcí hráčů ze strany pořadatele velice komplikovanou záležitostí. Možnost pomyslného uzamčení kabin také mnoho nevyřeší zvláště také proto, neboť kdo ví, kolika rukama již tento klíč prošel a nebo kolik takových duplikátů ještě existuje! Z tohoto důvodu drtivá většina klubů při utkáních si provádí vlastní opatření k tomu, aby prostřednictvím svých funkcionářů na střídačce si do jejich úschovy dali své osobní věci a doklady. I když to není opatření nejideálnější, je zaručeně nejúčinnější. Stačí na to třeba jeden uzamykatelný kufřík a jeden poctivý strážce. Určitě ale předejdeme případným dalším, často nepředstavitelným následkům. Jen ten, kdo ztratil nebo mu byly ukradeny osobní dokumenty, o tom ví své…


Ze života dobře všichni víme, že žádný předpis, nařízení či směrnice nemůže být všelékem na to, aby se jimi eliminovaly obdobné nepředvídatelné škody. Je mi líto těch, kteří byli přímo postiženi, a věřím, že bude dostatečným poučením pro všechny, co mají co do činění se zajištěním fotbalových utkání a zvláště turnajů. Jak ukazují oba případy z uplynulého víkendu právě při turnajích, kde je velká koncentrace hráčů a diváků. To vše vytváří podhoubí a příležitost pro případnou „škodnou“.

Miroslav Sedlmaier

29.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muži, který pořezal souseda, hrozí deset let vězení

Na Šumavě prolétl strom hotelem Modrava.

Park rozhodne o osudu stromů ohrožujících hotel

Naši prvňáci ze ZŠ Sušice, Lerchova

Klatovsko - Ve středu 20. září najdete v Klatovském deníku prvňáky z 1. A a 1. B ze ZŠ Sušice, Lerchova

FOTO: Svatojánský festival ukončil Lubomír Brabec v Kladrubech

Kladruby - Důstojné prostory klášterního kostela v Kladrubech opět hostily hvězdu světového hudebního významu. 

Akce Bezpečná Šumava se bude letos konat již posedmé

Šumava – Na Slunečné u Prášil se v sobotu 23. září od 10 do 15 hodin koná již tradiční akce Bezpečná Šumava.

Hlasujte v programu Prazdroj lidem a podpořte tak projekt, který Plzni prospěje

Plzeň - Celkem z devíti projektů, které pomáhají rozvoji města Plzně a oživování tamního veřejného prostoru, mohou až do 28. září vybírat lidé ty, které jsou jim nejsympatičtější a které získají od Plzeňského Prazdroje speciální prémii.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení