Švihov – Fotbalisté FC Švihov znají recept na Žákavu. Na podzim tam vyhráli 3:1 a na domácím hřišti jí, coby aktuálnímu lídru tabulky 1. B třídy skupiny B, v sobotu uštědřili první letošní porážku.

15.5.2011 3

Švihov (šedé dresy) - Žákava 5:3Foto: DENÍK/Jitka Kilbergerová

O tom, že v zápasech Švihovských padá hodně branek, se přesvědčila stovka diváků, která viděla celkem osm gólů.

Švihov - Žákava 5:3

Diváci se ještě nestačili pořádně usadit a domácí už vedli 1:0. Hned z prvního útoku totiž otevřel skóre zápasu Sýkora. A za chvíli Švihov jásal podruhé. Jeho hráči postupovali k brance Žákavy, její obrana před nimi ustupovala a Čížek zvýšil na 2:0. Hosty teprve dvě inkasované branky probudily, útočili z levé strany, odkud létaly centry před branku náhradního domácího gólmana Luboše Zdráhala, ale švihovská obrana míče zvládala výborně, nepustila hosty k ohrožení své branky, a když bylo potřeba, nic nevymýšlela a míč jednoduše odkopla. Na tyto míče číhal vpředu domácí útočník Sýkora.

Neuplynulo ještě patnáct minut zápasu a právě Sýkora se dostal až před brankáře hostí Kojnara. Když ho chtěl přehlavičkovat, byl faulován a sudí nařídil pokutový kop. K míči se postavil kapitán Švihova Bureš a s přehledem zvýšil na 3:0. Hosté pak byli aktivnější, měli míč častěji na svých kopačkách, ale do vyložené šance se ne a ne dostat. Vytvořili si tlak, ze kterého vytěžili standardní situace. Po jedné z nich se dostal k míči v pokutovém území hostující Smazal a Zdráhal byl na jeho hlavičku krátký. Žákava sice měla víc ze hry, ale její hráči byli až moc přemotivováni, prohrávali 1:3, a věděli, že pokud chtějí myslet na body, musí gólové manko smazat. Švihovští naopak hráli v pohodě, a přestože šancí moc neměli, byli v nich o hodně nebezpečnější.

O jejich pohodě svědčila i čtvrtá branka v síti Žákavy. Po skvělé kombinaci neúnavný Sýkora zprava ukázkově nacentroval před branku a Osvald přesnou hlavičkou do prázdné branky zvýšil vedení domácích na 4:1. A to do poločasu nebyla zdaleka všechno. Podruhé se trefil Sýkora a Švihovští ještě dvakrát pořádně vyděsili lídra tabulky. Poprvé opět založil na pravé straně útok Sýkora, naservíroval míč Osvaldovi, který jen těsně minul, podruhé zastavilo Havlíčkovu dělovku z přímého kopu břevno. Zahrozili i hosté, ale Zdráhal domácí podržel.

Kdo si myslel, že už je hotovo, tak se hodně zmýlil. Do druhé půle vlétli hosté jako polití živou vodou, během pár úvodních minut snížili brankami Smazala a Huňáčka na 3:5 a Švihovští se začali bát o výsledek. Hosté ovládli druhý poločas, byli rychlejší, byli u každého míče dřív a nenechali domácí obranu vydechnout. Švihov se sice dostal do dvou tří šancí, zvlášť po akcích střídajícího Kašpárka, ale víc mu Žávava nedovolila. Domácí ale skvěle podržel gólman Zdráhal, když ve druhé půli skvělými zákroky zlikvidoval tři obrovské šance hostů. Žákava se hodně snažila, ale domácí si svoji cennou výhru nakonec dokázali ubránit.

„Byl to hodně těžký zápas, kluci se museli vydat ze všech sil a odbojovali to. Upřímně, bál jsem se o výsledek, ale důležité jsou tři body a s nimi jsme samozřejmě hodně spokojeni navíc i proto, že Žákava na jaře ještě neprohrála. První poločas byl super, bohužel ve druhém jsme dostali dvě rychlé branky, soupeř ukázal svoji kvalitu, vysoké hráče a mladé rychlé kluky. Naši hráči neodpadli, i když se to zdálo, fyzicky, spíš jim svazovala nohy psychika, dostat dva rychlé góly moc pohody nepřidá. Ale zaslouží pochvalu a dík za bojovnost,“ řekl Deníku po zápase spokojený trenér Švihova Jiří Toman.

Poločas: 5:1. Branky: Sýkora 2, Bureš, Osvald, Čížek - Smazal 2, Huňáček; ŽK: 3:5. Diváků: 100.

Sestava Švihova: L. Zdráhal, Pflug (Vrba), Sýkora, Špatenka (Kašpárek), Bureš (Duchek), Brož, Biederman, Havlíček, Čížek, J. Zdráhal, Osvald.

Autor: Jitka Kilbergerová